kaynak-gosterme-kurallari

Kaynak Gösterme Kuralları

Akademik çalışmalarda kaynak gösterme olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Kaynak göstermek hangi yazarın hangi eserinden yararlandığımızı belirtmemizi sağlar. Aynı zamanda çalışmamızın konusunun temelini sağlamlaştırmamız açısından önemlidir. Bir diğer artısı ise okuyucularımızın yazdığımız konu hakkında daha derinlemesine bilgi sahibi olmasıdır.

Akademik çalışmalarda yararlanılan eserlere atıfta bulunmak bilim-sanat etiğinin gereğidir. Öte yandan çalışmamızın güvenirliğini arttıracak faktörlerden biridir. Kaynağı gösterilmeyen düşüncelerin yazara ait olduğu varsayılır. Yazar, kaynak göstererek bilginin gerçek sahibinin hakkını verirken aynı zamanda kendi katkısının ne olduğunu da ortaya koymuş olur.

Başkalarına ait düşünceler iki farklı şekilde akademik çalışmaya dahil edilebilir. Çalışmamızda eser sahibinin düşüncesine doğrudan, değiştirmeden yer vermeye alıntı denir. Bir diğer yöntem olan eser sahibinin özgün anlatımının değiştirilerek verilmesine ise aktarma denmektedir. Bu iki durumda da kaynak gösterilmesi gerekmektedir.

Bir başkasına ait olan bilgi ve düşüncelere kaynak göstermeden yer verilmesine intihal denmektedir. Bu durum emek hırsızlığı, akademik hırsızlık, entelektüel hırsızlık, fikir ve eser hırsızlığı gibi farklı şekillerde de isimlendirilmektedir. Her şeyden önce etik ilkelere aykırı olan bu durum aynı zamanda akademik yaşamı sonlandırabilecek çok ciddi yaptırımları da beraberinde getirmektedir.

Atıflar ve Kaynak Listesi

Akademik çalışmalarda atıflar, hangi metin bölümlerinin hangi eserlerden alındığını göstermek için kullanılır. Kaynak listesi ile atıfta bulunulan kaynaklara ait tüm bilgilerin okuyuculara verilmesidir. Temel nedeni ise okuyucuların bu kaynaklara daha kolay ulaşabilmesi için gerekli bilgileri vermektir.

Akademik Referans Stilleri ile Kaynak Gösterme

Birçok yazar için referans stillerine uygun kaynak göstermek çok stresli bir hal almaktadır. Bu referans stillerini öğrenmek biraz zaman ve sabır gerektirmektedir. Akademik çalışmalarda birçok kaynak gösterme stili bulunmaktadır. Bazı üniversite ve dergilerde farklı yayın stilleri benimsemektedir. Kaynakça düzenleme işlemini başarı ile tamamlamak için istenilen referans stilinin kurallarını bilmek gerekmektedir. En yaygın kullanılan kaynak gösterme stilleri şunlardır;

  • APA sistemi
  • MLA sistemi
  • Harvard sistemi
  • Chicago sistemi

APA Referans Stili

Bu sistem ağırlı olarak psikolji, eğitim ve sosyal bilimler alanlarında tercih edilmektedir. APA sistemi ilk olarak 1929 yılında bir dizi kural olarak yayımlanmıştır. Zamanla APA Yayın Kılavuzu halini almıştır. Son versiyonu 2019 yılında yayımlanan APA 7. sürümdür.

MLA Referans Stili

MLA stili, Modern Dil Derneği (Modern Language Association) tarafından oluşturulmuş ve genellikle beşerî bilimler alanındaki çalışmalar için kullanılan bir atıf ve referans stilidir.

Harvard Referans Stili

Harvard referans sisteminin oluşturulması konusunda bir belirsizlik bulunmaktadır. Harvard Üniversitesi tarafından yaygın olarak kullanıldığı için bu adı almıştır. Harvard referans sistemi, bilimsel yazılarda kaynak materyallerin atıfında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Chicago Referans Stili

Chicago Yazar-Tarih Sistemi (Author-Date System), adından da anlaşılacağı üzere yazar(lar)ın soyad(lar)ı ve atıfta bulunulan eserin yayın yılının ilgili metinde belirtilmesi üzerine kurulu bir yayın ve atıf sistemidir.

Profesyonel Kaynakça Düzenleme Hizmeti

Daha önce belirttiğimiz gibi kaynak gösterme stillerine göre kaynakları düzenlemek hem vakit alıcı hem de deneyim gerektiren bir süreç. Siz akademik çalışmanızın içeriğine odaklanırken profesyonel kaynakça düzenleme hizmeti alarak kaynaklarınızı istediğiniz stile göre düzenletebilir ve eksiklerinizi giderebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Hızlı İletişim
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?