kaynakca-nasil-hazirlanir

Kaynakça Nasıl Yazılır?

Kaynakça nedir kaynakça nasıl yazılır? Özellikle günümüzde akademik eserlerde büyük bir öneme sahip olan kaynaklar doğru bir şekilde belirtilmelidir. Araştırma ve diğer içeriklerin, eserlerin, yazıların içeriğinde yer alan kaynaklar belirtilmelidir. Özellikle akademik yazılarda alıntılar yapılabilir. Bu gibi durumlarda faydalanılan eserlerin kaynaklarının doğru bir şekilde yazının son kısmında yer alması gereklidir. Kaynakça hazırlanırken belirli kurallar vardır. Bu kurallara harfiyen uyulması önemlidir.

Kaynakça Yazım Kuralları

Kaynakça hazırlanması tez düzenleme işleminin önemli bir parçasıdır. Kaynakça hazırlanırken bazı kurallara uyulması özellikle akademik açıdan büyük önem taşımaktadır. Kaynakça nasıl yazılır sorusunun cevabı için öncelikle kaynakça yazım kurallarını öğrenmek gerekmektedir. Örneğin kaynakça APA’ya göre hazırlanacaksa APA yazım kurallarını öğrenmek şarttır.

Bir eser üretirken ya da bir çalışma hazırlanırken faydalanılan kaynakların atlanmaması adına tek tek liste haline getirilmelidir. Sadece yazı alanında olmamakla birlikte kullanılan grafikler, resimler gibi görsellerde de kaynakça yazımı önem taşır. Bunun önemini göz önüne alarak eserlerde faydalanılan kaynakların doğru, eksiksiz ve yanlış olmadan harfiyen aktarılması akademik açıdan gereklidir. Her eserin özgün bir şekilde üretilmesi, intihal yapılmaması ve mutlaka alıntı yapılması bir zorunluluktur.

Makale Kaynakçası Nasıl Yazılır?

Makalelerin akademik olup olmaması kaynakça hazırlanmasında önemli bir durumdur. Makaleler akademik alanda yazılmış ve bunlardan alıntı yapılmış ise kaynakçada mutlaka yer almalıdır. Kaynakça yazımı için belirlenen kurallar mevcuttur. Makale kaynakçasında yazar adı soyadı, yayın tarihi, makale adı, derginin adı, cilt numara ve sayısı, sayfa sayısı yazılarak kaynakça hazırlanmalıdır.  Bu kurallar dahilinde kaynakçaların yazılması intihalin de önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Kitap Kaynakçası Nasıl Yazılır?

Kitapların kaynakça yazımlarında makale kaynakçalarından farklı olarak bazı noktalar mevcuttur. Eserin adı, basım kaydı ve yayın evi ile birlikte yazar adı soyadı, yayın tarihi de bulunmalıdır. Kaynakça hazırlanması için mutlaka bu bilgilerin tam ve eksiksiz olmasına özen gösterilmelidir. Bu kurallara uyularak kitap kaynakçası hazırlanması özgün içerik için oldukça önemlidir.

Kaynakça Nasıl Yazılır?

Kaynakça yazımı için belirlenmiş olan kurallara uyarken, hazırlanması da bir aşama olarak yazarın bilmesi gereken adımların arasındadır. Kaynakça hazırlanmasında tüm kaynaklar kaynakça başlığı kullanılarak yeni bir sayfada düzenlenmeli ve yazılmalıdır. Tüm kaynaklar doğru ve eksiksiz bir şekilde listelenirken aynı zamanda alıntı yapılmayan kaynakların listeden kaldırılması gereklidir. Metin içinde kullanılan kaynaklar ile kaynakçada verilen kaynakların birbiri ile uyuşmasına dikkat edilmelidir.

Kaynaklar belirtilirken alfabetik sıralama yapılması, rahatça kaynakların bulunabilmesi adına gereklidir. Kitaplarda, makalelerde ve yazılan diğer eserlerde kaynakça gösterilmesi özellikle akademik alanda yapılmış olan çalışmalarda intihal açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Kaynakça yazılırken ve hazırlanırken belirlenmiş olan kurallara uyulması yazıların sağlıklı bir şekilde okuyuculara ulaşması için gereklidir. Her yazarın akademik ya da diğer alanlarda eser üretirken özgün olması önemli iken alıntı yapılması halinde de kaynakların belirtilmesi gereklidir. Böylelikle fikir hırsızlığına girilmeden eserler ortaya çıkarılabilir. Kaynakça yazım kurallarında ve hazırlanması aşamasında programlardan da yararlanılması içerik üreticisi için kolaylık sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Hızlı İletişim
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?