Kaynakça Düzenleme

kaynakca-duzenleme

Tez Düzenleme Merkezi, tezinizde kullanılan kaynakların metin içinde ve kaynakçada gösterimini kontrol ederek tez yazım kılavuzuna uygun hale getirmektedir.

Çalışmada kullanılan kaynakların tamamının kaynakçada gösterimi

Tezde kullanılan kaynakların metin içinde ve kaynakçada doğru gösterimi ihmal edilemeyecek önemdedir. Tez hazırlanırken bazı kaynakların kaynakçaya eklemesi unutulabilmektedir. Tez metnindeki kaynaklar ile kaynakçadaki kaynaklar karşılaştırılır. Metinde kullanıldığı halde kaynakçada gösterilmeyen kaynaklar kaynakçaya eklenir. Kaynakçadaki eksik kaynaklar tespit edilerek kaynakçanın tamamlanması sağlanır. 

Kaynakçada gösterilen fazla kaynakların çıkarılması

Metin içinde kullanılan kaynaklarla kaynakçadaki kaynaklar karşılaştırılır. Çalışmada kullanılmadığı halde kaynakçaya eklenmiş fazla kaynaklar kaynakçadan çıkarılır. Metin içindeki kaynaklarla kaynakçaya yazılanların birebir eşlemesi yapılır. 

kaynakca-duzenleme-raf

Kaynaklardaki eksik bilgilerin bulunarak tamamlanması

Kaynakçada yer verilen kaynaklar için kaynak türüne göre farklı bilgiler yazılmalıdır.  Örneğin kitap için yayınlandığı şehir ve yayınevi, makale için cilt ve sayı bilgisi gibi. Sizin için kaynakçadaki kaynaklarda verilmesi gereken fakat verilmeyen bilgiler tespit edilerek bunları tamamlıyoruz.

Kaynakların kılavuzda istenilen formata (APA 6, MLA, Harvard, Chicago vb.) uygun şekilde düzenlenmesi

Tez içinde kullanılan kaynaklar,  kaynakçada ilgili enstitünün belirlediği şekilde gösterilmelidir. Apa 6, MLA, Harvard ve Chicago gibi kaynak gösterme kuralları yaygın olarak kullanılmaktadır. Yaygın olarak kullanılan veya kullanılmayan kaynak gösterme kurallarına göre sizin için kaynakçanızı düzenliyoruz.

Kaynakların alfabetik olarak sıralanması veya numaralandırılan kaynakların sıralamasının kontrol edilmesi

Kaynakçadaki kaynakların alfabetik olarak sıralanması gerekmektedir. Fakat tez yazımı sırasında buna her zaman dikkat edilmez. Sizin için kaynakçadaki kaynaklarınızı alfabetik olarak sıralıyoruz. Ayrıca metin içinde kaynakları numaralandırmışsanız bunların sırasını kontrol ediyoruz ve sorun varsa düzeltiyoruz.

Hızlı Talep Formu

     
     
  Hızlı İletişim
  Yardıma mı ihtiyacınız var?
  Merhaba.
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?