"Tez Düzenleme"den fazlası Tez Düzenleme Merkezi Tez yazım kılavuzuna göre
tez düzenleme işlemi.
Hemen Başlayın
"TEZ DÜZENLEME"DEN FAZLASI Tez Düzenleme Merkezi İhtiyaç duyduğunuz bütün
düzeltmeleri yapabiliyoruz.
İnceleyin g
"Tez Düzenleme"den fazlası Tez Düzenleme Merkezi Enstitüye teslim edilecek
şekilde düzenliyoruz.
Bize Ulaşın
"TEZ DÜZENLEME"DEN FAZLASI Tez Düzenleme Merkezi Teziniz ile ilgili düzeltmeleriniz
için size zaman kazandırıyoruz.
Teklif Alın
"TEZ DÜZENLEME"DEN FAZLASI Tez Düzenleme Merkezi Zaman baskısı stresi yaşamamak için bizimle çalışabilirsiniz. Daha Fazla Bilgi g

5.3. Ölçekler

Ölçekler, bilimsel araştırmalarda veri toplamak için kullanılmaktadır. Tezde kullanılan ölçekler ekler de gösterilmektedir. Yapılan araştırmada veri toplama aracı olarak ölçek kullanılmışsa bunların mutlaka belirtilmesi ve eklerde verilmesi gerekir. 

Tezde kullanılan ölçek tezi hazırlayan öğrenci tarafından geliştirilebileceği gibi başka bir araştırmacı tarafından da geliştirilebilir. Ölçek geliştirmek zahmetli bir süreçtir fakat geliştirildikten sonra sahibinin ismi ile anılır. Eğer tezde başkasının geliştirdiği ölçek kullanılacaksa etik açıdan ölçeği geliştiren kişiden izin alınması beklenir.

Araştırmada kullanılacak ölçek, araştırmanın amacına göre seçilir veya geliştirilir. Ölçekler için belli bir standart yoktur. Madde sayısı ve seçenek sayısı duruma göre farklılaşmaktadır. Ölçek ile toplanan veriler spss, amos veya lisrel gibi istatistik programına girilerek analiz yapılır. 

5.3.1. Ölçek Örneği

Hızlı İletişim
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?