3.2. Alıntılar

Akademik çalışma hazırlarken alıntılar, en önemli başlıklar alında yer alır. Tez metninde alıntılara yer vermenin belirli kuralları bulunmaktadır. Birden fazla metot ile alıntıların tez metninde gösterimi gerçekleşebilir. Kaynak gösterme için metinlerde yapılan çalışmalar, çalışmanın konusu gibi maddeler kaynak gösterme metodunun belirleyicisi olacaktır.

3.2.1. Alıntılama Gösterimi

Tez metinlerinde bibliyografya tekniklerine uygun bir şekilde atıf yapılmaktadır. Tez metninde alıntılar zorunlu olarak gösterilmektedir. Akademik çalışmalarda kullanılan ve yararlanılan fikirler, metot ya da veriler belirli kurallar çerçevesinde gösterilmek zorundadır. Bu zorunluluklar araştırmacıyı etiğe aykırı davranışlardan korumaktadır. Ayrıca tez metinlerinde alıntıların gösterilmesi alıntılanan eserin yazarını ödüllendirmeyi ya da sorumlu tutmayı da sağlayacaktır.

Kullanılan kaynaklara ulaşmak isteyen farklı araştırmacılar için de alıntılar önemli bir başlık haline gelir. Bu alıntıların açık bir şekilde yer alması ile diğer araştırmacılar tezdeki kaynaklara ulaşabilir. Bilim dallarının kendi özelliklerine göre tercih ettikleri alıntılama yöntemleri bulunmaktadır. Sosyal bilimler alanında bazı metotlar daha fazla tercih edilirken fen bilimlerinde başka metotlar tercih edilebilir.

3.2.2. Alıntılama Teknikleri

Tez metinlerinde yaygın olarak kullanılan alıntılama teknikleri APA, MLA, Harvard ve Chicago olarak bilinmektedir. Tüm yöntemler alıntılar için kullanılabilir. Yöntemin kullanımına, çalışmanın verileceği kurum karar vermektedir. Yazar- tarih yöntemleri olarak adlandırılan yöntemlerde kaynağın yazarı ve basım tarihi dipnotta değil metnin içinde verilmektedir. Bu yöntem ile bilgiler metnin içinde parantezde verilmektedir. Chicago stili ile metin bütünlüğü bozulmadan numara ile dipnotta yerini alır. Buna göre bilgiler kaynakçada bibliyografik olarak yer almaktadır. Tarih, sanat, edebiyat gibi sosyal bilimler alanlarında genelde bu stil tercih edilmektedir. Tez ödevlerinde ve araştırmalarında konu ve alan bakımından metot belirleme yapılır. Çalışılan konu ve içeriğe bağlı olarak yazar- tarih ya da Chicago metotları seçilebilir.

Tez Düzenleme Merkezi olarak, akademik çalışmalarınız için gerekli tüm düzenlemeleri yapıyoruz.

İletişim

Çalışma Saatleri: 
24 Saat Online
Her gün 09.00-20.00 (Ofis)

Telefon     : 0 850-308-2208

Whatsapp : 0 850-308-2208

Mail :

 info@tezduzenlememerkezi.com

Hızlı İletişim
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?