4.1. APA 6

APA formatı tezlerde metin içi referans göstermelerde ve tezin sonda kaynakçanın yazımında uyulması gereken kuralları içeren bir formattır. Bu format daha fazla sosyal bilimler alanında kullanılmaktadır. Bu formatın kullanımında bazı kurallara dikkat etmek gerekir. Kullanılan yayına göre bu kurallar farklılaşmaktadır.

Metin içi gösterim, çalışmanın içeriğine ve yazarın sayısına göre değişmektedir. Metin içinde alıntılanan kısmın en başında parantez içinde yazarın soyismi ve yayın tarihi yer alır. Bununla birlikte yazarın soyismi ve yayın tarihi ile birlikte sayfa numarası da verilebilir. APA 6’ya göre yazara cümle sonunda değil de cümle başında atıf yapılacaksa yazarın soyisminden sonra sadece tarih parantez içinde verilir.

Kaynak göstermede genel olarak metin içindeki ve kaynakçadaki kaynakların birbiri ile uyumuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Metin içinde gönderme yapılan her kaynağın kaynakçada yer alması zorunluluktur. Göndermede yer alan tarih bilgisi ve yazar adı ile kaynakçada yer alan yazar adı ve tarih bilgisinin de aynı olmasına özen gösterilmelidir.

APA 6 formatında bir diğer önemli husus kaynakçada kaynakların uygun gösterimidir. Burada yazar sayısı ve kaynağın niteliğine göre farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin tek yazar olduğunda yazarın soyismi ve isminin baş harfi yazılırken birden fazla yazar varsa en son yazarın soyisminin önüne “ve” veya “&” yazılır. Kaynakçada, kullanılan kaynağın çeşidine göre farklı bilgilere yer verilmektedir. Örneğin makale için makale ismi, dergi adı, cilt ve sayı numarası ile sayfa aralığı verilirken kitap için kitap ismi yayın bilgisi ve basıldığı şehir bilgisi verilir.

4.1.1. APA 6 Kaynak Gösterimi Örnekleri

 4.1.1.1. Tek yazarlı dergi makalesi 

Mellers, B. A. (2000). Choice and the relative pleasure of consequences. Psychological Bulletin, 126, 910-924

4.1.1.2. İki yazarlı dergi makalesi, sayfa numaraları dergi sayısına göre

Klimoski, R., & Palmer, S. (1993). The ADA and the hiring process in organiza-tions. Consulting Psychology Journal: Practice and Research, 45(2), 10-36.

4.1.1.3. 3-6 yazarlı dergi makaleleri

Sayvvitz, K. J., Mannarino, A. P., Berliner, L, & Cohen, J. A. (2000). Treatment for sexually abused children and adolescents. American Psychologist, 55, 1040-1049

4.1.1.4. Editörlü kitaplar

Gibbs, J. T., & Huang, L. N. (Eds.). (1991). Children of color: Psychological interventions with minority youth. San Francisco: Jossey-Bass.

Tez Düzenleme Merkezi olarak, akademik çalışmalarınız için gerekli tüm düzenlemeleri yapıyoruz.

İletişim

Çalışma Saatleri: 
24 Saat Online
Her gün 09.00-20.00 (Ofis)

Telefon     : 0 850-308-2208

Whatsapp : 0 850-308-2208

Mail :

 info@tezduzenlememerkezi.com

Hızlı İletişim
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?