tez-sunumunda-dikkat-edilmesi-gereken-detaylar

Tez Sunumunda Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Genel olarak doktora ve yüksek lisans öğrencileri tarafından tez savunması yapılmakta olup bunun için powerpoint tercih edilmektedir. Tez düzenleme ve tezin tamamlanması ne kadar önemli ise sunum hazırlanması da o kadar önemlidir. Etkili bir sunum hazırlanması tezin akılda kalıcı olmasına sağlayarak başarıyı pekiştirmektedir. Tez sunumuna hazırlanmadan önce bilinmesi gereken bazı detaylar vardır. Bu yazımızda tez sunumu için dikkat edilmesi gereken detaylara yer verilmiştir. Sunum hazırlar ve sunarken bu detaylara dikkat edilerek sunumun başarılı geçmesi sağlanabilir. Tez sunumlarında mutlaka detaylara önem vererek etkili bir sunum hazırlanması oldukça önemli bir aşamadır.

Tez Sunumu Nasıl Hazırlanmalıdır?

Tezlerin düzenlenmesi ve sunuma hazır hale getirilmesi tezlerin teslimi açısından öncelikli adımlardandır. Sunum aşamaları bittikten sonra son aşama olarak powerpoint sunusu hazırlanması gereklidir. Tez savunmasında tezlerin her sayfasının incelenmesinin mümkün olamaması nedeniyle tezi özetleyen bir sunum yapılmaktadır. Bu nedenle powerpoint ile sunum hazırlama, tezler için oldukça önemlidir ve tezin geçer not almasına fayda sağlamaktadır.

Tez sunumlarında tezin içeriğini iyi anlatan ve güzel hazırlanmış bir sunum tezlerin geçerlilik kazanmasına ve onay almasına yardımcı olacaktır. Tezin onay alması ve mezun olunması konusunda tez sunumunun büyük bir önemi vardır. Titizlikle hazırlanan tezlerin sunumlarının da iyi olması başarılı olmak için bir gerekliliktir.

Tez Sunumu Nasıl Olmalıdır?

Tez sunumu yapılmasından önce tezlerin mutlaka yazım kurallarına uygun bir şekilde yazılıp düzenlenmesi önemlidir. Çalışmanın kısa ve anlaşılır bir şekilde uzun sürmeyen slaytlar halinde sunulması gereklidir. Slayt hazırlanırken zıt renkler kullanılmalı ve sayfa sayısı çok fazla olmamalıdır.

Tez savunmasına girmeden önce iyi bir şekilde okunması ve mutlaka sorulara cevap verilmesi adına konuya hâkim olunması gereklidir. Sunumu yapacak olan kişi kadın ya da erkek fark etmeden şık ve göze hitap eden sade kıyafetler giymelidir. Tez savunmasının yapıldığı jüri üyelerine saygı gösterip konuşulan konuları not almalı ve mutlaka söz kesmeden sonuna kadar gelen soruları dinleyerek hâkim olduğu tez konusu hakkında uygun cevap verilmelidir.

Tez Sunumu İçin Tüyolar

Tez sunumu için en önemli konu içeriğin iyi belirlenmesidir. Tezin konusu içeriğe göre çeşitlendirilerek sunum hazırlanmalıdır. Sunumların tablo ve grafik barındırması görsellik açısından uygun olacaktır. Bu şekilde bir sunum hazırlanması içeriği zengin kılarak başarılı olunmasına fayda sağlayacaktır. Temel kavramlar, bulgular ve sonuçlar uzun cümleler yerine kısa ve sade cümlelerden oluşmalıdır. Bu, sunumun daha akıcı bir şekilde ilerlemesine ve anlaşılır olmasına katkıda bulunacaktır.

Sunumu yönetebilmek ve iyi bir şekilde geçmesini sağlayarak hata oluşmaması adına tez savunmasından önce provalar yapılmalıdır. Sunum öncesinde yapılan prova, tezi hazırlayan kişinin hata olmadan kendini rahat hissederek sunum yapmasına yardımcı olacaktır.

Sunumda powerpoint üzerinde vurgulanmak istenilen kısımlar uygun bir şekilde belirtilmelidir. Yazılar koyu renkli, altı çizili veya büyük puntoda seçilebilir.  Böylelikle ilgi çeken ve akıcı bir sunum olurken aynı zamanda akılda kalıcı noktalara da yer verilmiş olur. Sunum yapılırken mutlaka göz teması kurulmalıdır. Göz teması olunmadığında bir süre sonra dikkat dağınıklığı meydana gelebilir. Bu durum sunumun başarısız geçmesiyle sonuçlanabilir.

Bir Cevap Yazın

Hızlı İletişim
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?