Tez Düzenleme Nedir?

 

Akademik çalışmalar kapsamında yapılan işin kaliteli olması çok önemlidir. Akademi çevresinde orijinal ve kaliteli bir tez yazılması yetersiz olabilir. Tezin yazımına ve noktalama işaretlerine, cümle yapılarına önem gösterilmelidir. Bunun için tez düzenleme hizmeti değerli hale gelmektedir.

Bu kapsamda görev yapan tez düzenleme merkezleri, yazılan tezlerin üstünde gerekli incelemeleri yaparak tez yazarına bilgi vermektedir. Bir tezin, yazım kuralına uygunluğu, imla ve dil bilgisi hatalarının incelendiği hizmet çerçevesinde tez kontrolü yapılmış olur.

Hizmetin hedefi, tezi kişinin yerine kendisinin yazması değil, yazılmış tezi kılavuza uygun ve iyi hale getirmektir. Tezdeki cümle düşüklükleri ya da anlam bozukluklarını tespit etmek de bu aşamada önemlidir. Redaksiyon kapsamında yapılan içerik düzenlemeleri ile tez daha nitelikle hale gelmektedir. Redaksiyon hizmeti ile tezde anlam bütünlüğü bozulmadan içerik düzeltmeleri yapılmaktadır. Tez düzenleme kapsamında genellikle biçimsel değişiklikler yapılmaktadır. Fakat içeriğe yönelik bir hizmet olan redaksiyon istendiğinde  tez düzenleme fiyatı değişmektedir.

Tez Düzenleme İşi Hangi Hizmetleri Kapsar

Tez yazmak, kişinin kendi sorumluluğu olup onun yerine tezi yazmak etik değildir. Bu sebeple tez düzenleme çerçevesinde yapılan hizmetler yasalara ve etik kurallara uygun olmalıdır. Dolayısıyla Tez Düzenleme Merkezi’nde bilimsel bilimsel etik kuralların haricine çıkılmadan, düzenleme ve geliştirme hizmeti verilmektedir.

İmla ve noktalama hataları, anlatım bozuklukları, metin akıcılığı, anlam bütünlüğü, akademik dile uygunluk, doğru kelime seçimi gibi hususlar, tezin içeriğine yönelik bir hizmet olup biçimsel düzenlemeden ayrı değerlendirilmektedir. Bu yöndeki talepler tez düzenleme fiyatları çerçevesinde bunun fiyatı değerlendirilmektedir.

Tez Düzenleme Hizmetinin Önemi

Akademik bir çalışma ortaya koymak, konuya uygun bir şekilde yazmak ve düşünceleri açık, düzgün biçimde kağıda yazmak önemlidir. Yapılan çalışma, aynı zamanda alınan eğitimin kalitesini de ortaya koyan bir araçtır. Akademik eserlerin yazımı belli bir nitelik gerektirdiğinden tez düzenleme işi çok önemlidir.

Tez yazımında ne kadar özenli ve hassas olunursa olunsun dikkatten kaçan bazı hatalar çıkabilir. Benimsenen bu hataların eserin yazarının fark etmesi çok zor olabilmektedir. Bu nedenle tez düzenleme çerçevesinde başka bir gözün tezi incelemesi faydalı olmaktadır.

Hazırlanan eser ne kadar kaliteli okursa olsun enstitünün belirlediği kılavuza uygun hale getirilecek şekilde düzenlenme yapılması gerekmektedir. Kılavuza uygun düzenlenmeler yapılmadığı durumda tez onaylanmayacaktır. Yeterli tecrübeye sahip olunmadığı takdirde çok sinir bozucu bir işlem haline gelen tez düzenleme işi için uzman kişilerden yardım alınabilmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

Hızlı İletişim
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?