Tez Düzenlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tez düzenleme hazırlanmış olan bir tezin hatalardan arındırılarak teslime hazır hale getirilmesi işlemidir. Tez düzenleme işleminin yapılması için tezin bitmiş olması gerekmez. Yazıma hazırlanan ya da yeni başlanacak olan tezler üzerinde de düzenleme yapılabilmektedir. Tez düzenlemeye başlamak için mutlaka yazım kılavuzuna uygun bir şekilde hareket etmelidir. Tez düzenleme işlemlerinde yazım kuralları, başlık, sayfa düzeni gibi içeriklerin düzenlenmesi yer almaktadır ve her bir kısım kılavuza uygun bir şekilde yapılmalıdır.

Tez Düzenleme Süresi

Tez düzenleme işlemi tamamlanmış, başlayacak olan ya da yarım olan tezlerin hepsine uygulanabilmektedir. Tez düzeni bazen önemsiz bir konu gibi gözükse de kişiler zorlu ve uzun bir süreç olmasından dolayı tez düzeni yazımı bittikten sonra yapılabilecek en son işlemdir. Tez düzenlemesi yapılırken içeriğe sadık kalabilmek ve düzeni korumak zor olabileceğinden en son yapılması gereken hatta bazen göz ardı edilen işlemlerden olabilmektedir.

Süre olarak ilk bakışta kısa bir zamanda tamamlanması mümkün gibi gözükse de uzun ve zorlu bir süreçtir. Yazım kılavuzuna uygun bir şekilde düzenleme yapılması gerektiği için süre olarak tamamen kişinin beceri ve konuya olan hakimiyetine bağlıdır. Kısa sürede istenen tezler bazen yanlış düzenlemelerle karşılaşabilmekte ve dönüşü olmayan sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle kişilerin tez düzenleme işlemi için konuya hâkim olması, yazım kılavuzunu iyi bilmesi ve gerekli olan tüm kurallara uyarak düzenlemeyi yapması önem taşır.

Tez Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Öncelik olarak tez düzenlemesini yapacak olan kişinin mutlaka kılavuz edinmesi önem taşır. Yazım kılavuzuna uygun olarak gerekli düzenlemeler yapılacağından dolayı önemli bir noktadır ve her düzenleme işlemi yapan kişinin elinin altında bulunması gerekli olan bir yazım kılavuzudur. İşlemler sırasında düzenleme yapacak olan kişinin mutlaka genelden özele doğru ilerlemesi önemlidir.

Tez düzenleme işlemleri sırasında uyulması gerekli olan sıra belirlenmeli ve bir düzen içerisinde gidilmelidir. Tez düzenleme işlemlerinde genel olarak kişiler kendi kendilerine bir kılavuz edinerek düzenleme işlemini yapabileceklerini düşünürler ve bu durum can sıkıcı bir hale gelebilir. Bu nedenlerden dolayı kişilerin kendi hatalarını göremeyeceğini de düşünürseniz mutlaka bir profesyonel destek alınması önerilmektedir.

Tez Düzenleme Kısa Sürede Yapılır mı?

Bazı hususları önemseyerek ve dikkat ederek tez düzenleme işlemine başlarsa kişi kısa sürede düzenleme basamaklarını bitirip yazıyı istenen kriterlere uygun bir şekilde düzenleyebilir. Öncelikle kılavuz edinmeli ve içeriğinde yer alan tüm yazım kurallarına hâkim olmalıdır. Mutlaka tek bir bilgisayar kullanılarak düzenleme işlemi yapılmalıdır. YÖK sayfasından örnek olacak bir tez indirilebilir. Yapmış olduğunuz düzenlemelerin silinme ihtimaline karşı sık sık yedek alınarak düzenleme tamamlanmalıdır. Kişilerin profesyonel olması ve düzenleme sırasında tek bir bilgisayardan çalışması işlem süresini kısaltarak düzenleme yapılmasını mümkün kılmaktadır.

Tez Düzenlemede Dikkat Edilmesi Gerekli Olan Tüyolar

Genelde tezler hocalara sunulmak üzere hazırlandığı için ve düzenleme sırasında çok vakit almaması adına bazı ipuçlarını bilmek önemlidir. Hocaların tez üzerinde inceleme yaparken en çok dikkat ettiği bölümler; sayfanın yapısı, imla kuralları, kenar boşlukları, dipnotların yer alıp almadığı, sayfa sayılarında olası bir karışma ve kaynakçadaki bozukluktur. Düzenleme yapılırken bu bölümleri düzenleme sırasına alarak işlemler tamamlanmalıdır. Düzenleme öncesinde tez yazılırken de bu noktalara özen gösterildiği takdirde düzenlemenin kısa sürede tamamlanması ön görülür.

Bir Cevap Yazın

Hızlı İletişim
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?